Toprak Kale-Kale Evleri Projesi İlk Bulguları Konferansı Gerçekleştirildi

Haber Tarihi :   24.12.2021

Fakültemiz Sanat Tarihi Kulübü tarafından “Toprak Kale-Kale Evleri Projesi İlk Bulguları” konferansı düzenlendi.

Kazı Heyeti Başkanı ve Fakültemiz Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Erdal Eser’in konuşmacı olduğu konferans Fakültemiz Konferans Salonun da gerçekleştirilirken, programa Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Sıtkı Eminoğlu, Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü,  Dekanımız Prof. Dr. Mehtap Erdoğan Taş, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Prof. Dr. Eser’in konferansıyla devam etti. Eser, konferansın amacının ilk bulguların değerlendirilmesi olduğunu anlattı. Sivas’ın Anadolu’da bilinen tek iki iç kaleye sahip şehir olduğunu ve Hititler dönemine ait yerleşimin bulgular ışığında Toprak Kale ve Pulurhöyük’de şekillendiğini söyledi.

Sivas’ın 10’uncu ve 14’üncü yüzyıllar arasında çok önemli bir şehir olduğunu söyleyen Prof. Dr. Eser, “O yüzyıllarda Kayseri140 bin dinar, 51 bin dinar, Musul 328 bin dinar, Bağdat 800 bin dinar, Tebriz 1 milyon 390 bin dinar vergi veriyor. Vergilerin ticarî, tarihî önemlerine ve nüfusa göre toplandığını göz önünde bulundurduğumuzda Sivas ve Konya’nın verdiği vergi 1 milyon 384 bin 86 dinar.”

Sivas’ın o yıllarda başkent olan Konya’yla anılmasının önemli olduğunu vurgulayan Eser, “Bu vergilerin büyük bölümünün Sivas’a ait olma ihtimali yüksek Çünkü Konya’daki Sultan, İlhanlılar’a bağlı ve sembolik bir sultan ve gelir yok. Tebriz’in verdiği vergiyi söyledim az önce. İran’ın bölgesinin en zengin şehri. Anadolu’dan da bir Sivas çıkıyor.” şeklinde konuştu. Konuşmasının devamında Prof. Dr. Eser, çıkarılan eserler doğrultusunda Toprak Kale’deki yerleşim hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Konferansın ardından Dekanımız Prof. Dr. Mehtap Erdoğan Taş, Prof. Dr. Erdal Eser’e teşekkür belgesi verdi.

 

Yukarı